Regio: Haarlemmermeer

Versterken monodisciplinaire samenwerking

Het doel van dit project is het versterken en professionaliseren van de monodisciplines zodat hun positie en belangen regionaal krachtig en structureel vertegenwoordigd zijn.

Financier:
Zorg en Zekerheid

Laatst bijgewerkt:
Februari 2026

In de regio Haarlemmermeer wordt gewerkt aan toekomstbestendige eerstelijnszorg, waarin de inwoner centraal staat en de beweging wordt gemaakt van ‘recht op zorg’ naar ‘eigen regie op welzijn en gezondheid’, in lijn met de Visie Eerstelijnszorg 2030.

Deze ontwikkeling is ondergebracht in het Programma Versterking Eerstelijnszorg Haarlemmermeer. Binnen dit programma werken verschillende partijen samen aan sterke wijkgerichte en regionale samenwerking, waaronder de vorming van het regionaal eerstelijnssamenwerkingsverband (RESV).

Een belangrijke randvoorwaarde voor het slagen van deze samenwerking is dat monodisciplines in de regio goed georganiseerd zijn en met mandaat kunnen deelnemen aan regionale besluitvorming.

Wat is onze opdracht?

Binnen de ZonMw-subsidie ‘Voucher versterking regionale monodisciplinaire organisatiegraad eerstelijnszorg 2025-2026’ kunnen de hierin genoemde eerstelijnsdisciplines subsidie aanvragen om hun monodisciplinaire organisatie in de regio op te zetten, in te richten, uit te breiden of te versterken. De voucher kan worden gebruikt voor activiteiten die bijdragen aan de organisatie, vertegenwoordiging en samenwerking van de discipline, zoals het bekostigen van vacatiegelden of andere personele inzet.

Deze subsidiemogelijkheid vormt de aanleiding voor de opdracht Versterken monodisciplinaire samenwerking in Haarlemmermeer. Reos vervuld een ondersteunende rol bij het versterken van de monodisciplines. De ondersteuning is vraag gestuurd en sluit aan bij de behoeften en ontwikkelfase van de betreffende discipline. Waar ondersteuning gewenst is, begeleiden wij bij het verkennen en benutten van de voucher, het organiseren van vervolgstappen en de afstemming met het bredere programma Versterking Eerstelijnszorg Haarlemmermeer.

Wat levert het project op?

Doel fase 0 & 1: Het in beeld brengen van hoe monodisciplines in Haarlemmermeer georganiseerd zijn en met elkaar samenwerken.
 
Subdoelen:
  • We inventariseren wat de huidige organisatiegraad is van de afzonderlijke monodisciplines die volgens de visie eerstelijnszorg 2030 in het RESV vertegenwoordigd moeten worden.
  • We verkrijgen inzicht welke vragen en wensen er zijn ten aanzien van professionalisering.
  • We creëren overzicht van de lopende professionaliseringstrajecten en de bijbehorende doelstellingen.
  • We brengen in kaart welke monodisciplinaire samenwerkingen momenteel bestaan, hoe de verschillende monodisciplines regionaal zijn vertegenwoordigd en wie daarbij betrokken zijn.
 
Doel fase 2: Het versterken van de monodisciplines in de regio door helder te krijgen wat een goed georganiseerde monodiscipline kenmerkt, en in kaart te brengen welke stappen nodig zijn voor afzonderlijke disciplines om zich duurzaam te professionaliseren en regionaal te vertegenwoordigen. 
 
Subdoelen:
  • Kansen, behoeftes, ambities en mogelijkheden per monodiscipline vaststellen.
  • Wensen, behoeften en knelpunten met betrekking tot professionalisering bij de verschillende monodisciplines inzichtelijk maken.
  • Overeenstemming krijgen over de randvoorwaarden waar een ‘goed georganiseerde monodiscipline’ aan moet voldoen voor een goede regionale vertegenwoordiging.
  • Inzicht krijgen in gedeelde vragen, wensen en behoeftes ten aanzien van professionaliseren.
  • Duidelijkheid verkrijgen over hoe de volgende fase eruit komt te zien.
 
De doelen voor fase 3 en 4 volgen in de loop van het project.
Tijdlijn

Welke stappen zijn er gezet?

Q1 2025

Fase 0 & 1
  • Overzicht van de mate van organisatie en vertegenwoordiging per monodiscipline in de regio.
  • Een samenvatting van de belangrijkste behoeften en knelpunten per discipline op het gebied van professionalisering.
  • Een lijst van actuele professionaliseringstrajecten inclusief doel, doelgroep en betrokken partijen.
  • Overzicht van bestaande samenwerkingen per discipline en hun vertegenwoordiging binnen de regio.

Q3 2025

Fase 2
  • Een analyse per monodiscipline van hun specifieke kansen, ambities en mogelijkheden voor verdere professionalisering.
  • Inzicht hebben in de wensen, behoeften en knelpunten met betrekking tot professionalisering bij de verschillende monodisciplines.
  • Een gedeelde definitie van een professioneel georganiseerde monodiscipline, inclusief de randvoorwaarden voor goede regionale vertegenwoordiging.
  • Overzicht per monodiscipline van de huidige situatie ten opzichte van deze definitie, inclusief kansen, knelpunten en ontwikkelbehoeften zoals bijvoorbeeld de oprichting van een paramedisch platform.
  • Opgesteld plan van aanpak fase 3 inclusief communicatieplan.

Wat zijn de vervolgstappen?

Q1 - Q3 2026

Plan van aanpak fase 3.

In fase drie wordt gekeken naar:

  • Welke ontwikkelingen er zijn in de wijk en regio
  • Wat die ontwikkelingen betekenen voor hoe de monodiscipline georganiseerd is

Als er ontwikkelkansen of behoeften zijn:

  • Worden die vraaggestuurd opgepakt (dus gebaseerd op wat er nodig is)
  • Waar mogelijk worden dingen gebundeld (samen opgepakt i.p.v. los van elkaar)
Meer weten?

Onze adviseurs staan klaar

Kirsty van der Geest

Kirsty van der Geest

Maaike van Eijk

Maaike van Eijk

Projecten voor de wijk

Wij hebben al50mooie wijkprojecten afgerond!
In Den Haag is Zorginnovatiehub gelanceerd, een plek voor zorgtechnologie. Reos is partner.
Reos begeleidt samenwerking en haalt op wat er speelt bij de professionals en inwoners.
Reos begeleidt samenwerking en haalt op wat er speelt bij de professionals en inwoners.