Regio: Haarlemmermeer
Programma versterking eerstelijnszorg Haarlemmermeer

Financier:
Zorg en Zekerheid
Samenwerkingspartner:
Zorggroep Haarlemmermeer, Huisartsen Vereniging Haarlemmermeer (HVH), Stichting Meerwaarde, Amstelring, FysioZorg Haarlemmermeer, Samenwerkende Apotheken Haarlemmermeer, Stichting Gezondheidscentra Haarlemmermeer
Laatst bijgewerkt:
Juli 2025
Toenemende druk op de eerstelijnszorg zoals een toenemende zorgvraag, vergrijzing en personeelstekort vragen om een andere manier van werken om de druk op de zorg te verminderen en de zorg toegankelijk te houden voor iedereen die zorg nodig heeft. Een afbuiging van zorg is nodig, waarbij efficiënter wordt (samen)gewerkt en optimaal gebruik wordt gemaakt van alternatieven die aansluiten bij de belevingswereld van de inwoner. De partijen in Haarlemmermeer willen een beweging maken voor de versterking van eerstelijnszorg. Toekomstbestendig en waarbij de inwoner centraal staat en we werken van ‘recht op zorg’ naar ‘eigen regie op welzijn en gezondheid’. De ambitie van de visie 2030 is om in 2030 een eerstelijnszorg te hebben die toegankelijk is voor alle burgers die zorg nodig hebben en die bijdraagt aan gelijke kansen op goede gezondheid voor iedereen.
Wat is onze opdracht?
Reos ondersteunt de regio Haarlemmermeer bij het versterken van de organisatie van de eerstelijnszorg, in lijn met de landelijke visie Eerstelijnszorg 2030. Dit traject richt zich op drie speerpunten:
- Het vormen van een Regionale Eerstelijns Samenwerkingsstructuur (RESV).
- Het verder ontwikkelen van hechte wijkverbanden.
- Het professionaliseren van de verschillende monodisciplines (huisartsen, fysiotherapeuten, specialisten ouderengeneeskunde, wijkverpleging en paramedici).
Het doel is het realiseren van een toekomstbestendige, vraaggestuurde eerstelijnszorg, met sterke lokale samenwerking en een RESV die effectief coördineert en verbindt.
Dit project wordt uitgevoerd in opdracht van en in samenwerking met alle betrokken eerstelijnspartijen in de regio, waaronder Huisartsen Vereniging Haarlemmermeer (HVH), Stichting Samenwerkende Apotheken Haarlemmermeer (SSAH), Fysiotherapie Zorg Haarlemmermeer (FZH), Stichting Meerwaarde, Amstelring, SGH en Zorggroep Haarlemmermeer. Deze partijen en hun vertegenwoordigers vervullen een actieve rol in zowel de verkennende gesprekken als de gezamenlijke sessies binnen dit traject.
Wat levert het project op?
Dit project heeft de volgende resultaten voor ogen:
- Elke wijk heeft een hecht wijkverband bestaande uit ten minste: een huisarts, wijkverpleegkundige, professional uit het sociaal domein en een apotheker. Inwoners hebben inspraak in het wijkverband, dat zichtbaar is in de wijk en fungeert als aanspreekpunt voor zowel inwoners als professionals.
- Er is een sterk RESV: het RESV is verantwoordelijk voor de regionale planvorming, biedt kaders voor en stemt af met de wijkverbanden. Het bestaat uit vertegenwoordigers van alle eerstelijnsdisciplines. Het RESV heeft onder andere een faciliterende rol en organiseert mandatering/vertegenwoordiging van de eerstelijnsdisciplines bij afspraken met andere partijen en sectoren. Ook is het RESV gesprekspartner voor de zorgverzekeraar voor afspraken over financieringsvormen, voorwaarden en structuren.
- Monodisciplinaire samenwerking: er vindt structureel monodisciplinair overleg plaats ter bevordering van kennisdeling en het efficiënt kunnen inspelen op complexe casuïstiek. Bestaande netwerken worden geprofessionaliseerd en desgewenst uitgebreid en nieuwe netwerken worden opgezet. VVT-aanbieders werken richting een betere monodisciplinaire samenwerking.
- Burgerbetrokkenheid: burgers hebben zowel op wijk- als op regionaal niveau inspraak. Communicatie naar inwoners is helder, inclusief en afgestemd op diverse doelgroepen.
Governance versterken: er zijn duidelijke structuren voor besluitvorming binnen zowel wijkverbanden als het RESV.
Tijdlijn
Welke stappen zijn er gezet?
Q4 2024
PVA geschreven en een subsidieaanvraag ingediend bij ZoNMw.
Q1 2025
- Voorbereiden start programma: thema’s vastgesteld en programmaplan opgesteld per projectgroep inclusief fasering.
- Begeleiden van HVH, FZ-H en Paramedici bij het verder professionaliseren door vragen en ontwikkelpunten in kaart te brengen en procesafspraken te maken om dit om te vormen naar een concrete aanpak.
- Gesproken met verschillende stakeholders, waaronder Zorg & Zekerheid, gemeente Haarlemmermeer en Programmamanagement IZA.
Q2 2025
Stuurgroep en governance
Stuurgroep geformaliseerd.
Afstemming met de regiotafel (programmamanager & zorgverzekeraar) over o.a. de governance.
Gesprekken gevoerd met stakeholders zoals de gemeente en zorgverzekeraar over hun rol en gewenste betrokkenheid.
Afstemming met de gemeente over burgerparticipatie.
Subsidie en financiering
Subsidieaanvraag bij ZonMw is gehonoreerd.
Projectstructuur en opdrachtformulering
Opdrachten voor de projectgroepen (Hechte Wijkverbanden, Professionaliseren Monodisciplines en RESV) opgesteld, besproken in de stuurgroep en geaccordeerd.
Projectleiders per projectgroep benoemd.
Bemensing van de projectgroep Hechte Wijkverbanden is rond.
Inventarisatie bemensing overige projectgroepen is gestart.
Wat zijn de vervolgstappen?
Q2-3 2025
Fase 0 & 1 – voorbereiding:
- Tijdens sessies met betrokken partijen maken we afspraken over ieders rollen en taken en stellen we procesafspraken op voor de verdere uitvoering van het plan.
- Het doel van deze sessies is dat er een basis is van vertrouwen en dat een gedeelde visie en commitment creëren op de beweging die met de uitvoering van het plan van aanpak in gang wordt gezet.
- Aanstellen projectleiders en bemensen van de verschillende projectgroepen.
- De kick-off heeft op donderdag 3 juli j.l. plaatsgevonden. Lees meer in de nazending.
- Schrijven van de projectplannen & vaststellen in stuurgroep.
- Afstemming projectplannen met Zorgverzekeraar (o.a. over inzet Reos).
Q3-4 2025
Fase 2 – verkenning en analyse. Doel: diepgaand inzicht krijgen in wijkbehoeften en samenwerkingsstructuren.
Q1-Q3 2026
Fase 3 – structurering. Doel: vastlegging van afspraken en verantwoordelijkheden.
2027
Fase 4 – implementatie (buiten de scope van dit project). Doel: realisatie en optimalisatie van de samenwerking.